Obecný přístup k welfare ryb a ke konceptu vnímání u ryb

Toto krátké shrnutí je založeno na „vědeckém názoru Panelu zdraví zvířat a welfare“ European Food Safety Authority (EFSA) přijatého 29. ledna 2009 a vydaného v The EFSA Journal (2009).

Vybrané pasáže ze shrnutí

Jsou dostupné vědecké důkazy podporující předpoklad, že některé druhy ryb mají mozkové struktury potenciálně schopné prožívání bolesti a strachu. (str. 12) Celkový pohled na důkazy indikuje, že některé druhy ryb mají schopnost cítit bolest. (str 15) Přesto by výzkum a vývoj v oblasti kognitivity a technik zobrazování mozku měl být na rybách i nadále prováděn, aby se prohloubily naše znalosti a pochopení vnímání bolesti u ryb. (str. 15)

Obranná chování a metody úniku z ohrožení jsou závislé na kognitivních a učících se schopnostech vážících na strach. Reakce některých druhů ryb v určitých situacích nasvědčují tomu, že jsou schopny zažívat strach. (str. 16) Ryby jsou obdařeny množinou adaptivních chování a fyziologických odpovědí, které se vyvinuly jako odpověď na stresové faktory. Mnoho z nich je souhlasnými s těmi nalézajícími se u ostatních obratlovců. (str. 18)

Dlouhotrvající vystavení stresu obvykle vede k maladaptaci nebo k chronickému stresu. (str. 3)

Díky studiím smyslových soustav, struktury a funkčnosti mozku, bolesti, strachu a stavu ohrožení máme u některých druhů ryb určité důkazy o nervových komponentách majících vztah k vnímání. Nicméně, naše znalosti a pochopení projevů vnímání u ryb jsou omezené. (str. 3)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s