A co rostliny? Necítí taky bolest?

[Starý článek vyvěšený kdysi na webu brněnského Kolektivu pro zvířata.]

Vegani/ky ze stránek Animal Rights měli/y potřebu získat od intelektuálních „autorit“ názory na veganství jako takové. Jedním z bludů, který se anketou vine je, že rostliny snad cítí bolest stejně jako zvířata, a proto je z etického pohledu konzumace rostlin rovna konzumaci zvířat. Citáty editovány nebyly, avšak tituly „autorit“ byly oproti originálu odmazány zepředu i zezadu:

„Kdosi řekl, že vegani jsou ti, co neslyší rajčata naříkat.“ – Cyril Höschl

„A zabíjení rostlin, což jsou stejně žijící organismy jako zvířata, by Vám nevadilo? Jakým právem rozhodujeme o tom, jestli můžeme zabíjet rostliny a jejich zárodky (semena) rostoucích třeba na polích (koncentrák, holokaust) a myslet si, že jsou to podřadné organismy, které, nic necítí, a ohánět se morálkou, že nezabiju zvíře, protože mi je evolučně bližší.Omyl, rostliny také „cití“, možná ne pomocí nervové soustavy jako je ta naše. Vegetariánství a veganství je jen pokrytectví a možná dokonce vyšší forma nadřazenosti nad okolní živou přírodou.Chtěl jste názor, tady jeden máte.“ – (říká s jistou nadsázkou) František Vácha

„Je ovšem jen konvencí tvrdit, že zvíře zabíjíme a rostliny ne. Vzdyť zemědělství zabíjí často krajinu A i rostliny jsou také živé bytosti. Možná cítí i bolest, asi určitě“ – Václav Bělohradský

„Slyšel jsem, že rostliny prý pláčou, když je někdo trhá nebo otrhává.“ – J. Michálek

Abychom se vyhnuli zmatení, přinášíme úryvek z eseje Garyho Francioneho „S vědou to nemá nic společného“ (tak jak byl publikován na blogu On Nonhuman Slavery), který reaguje na emocionálně pavědecký článek ve vědecké sekci The New York Times.

„Jsou jen dvě věci, které snadno vyvolají náhlé zanícené obavy o rostliny: návrh, že by někdo neměl konzumovat živočišné produkty a tužba vrátit se k jejich jedení.“ – Gary Francione

Zaprvé, nikdo nepochybuje, že rostliny jsou živé a provozují mnoho druhů komplikovaných procesů. Přesto je zde zásadní rozdíl mezi rostlinami a zvířaty.

Jedním z rozdílů mezi zvířaty a rostlinami je vnímání. Tím se myslí, že mimo-lidská zvířata — přinejmenším ta, která rutinně vykořisťujeme — jsou si zjevně vědoma smyslových vjemů. Vnímající bytosti mají ducha; mají preference, tužby, potřeby… a zájmy: včetně zájmu na vyhýbání se bolesti a utrpení a zájmu na pokračování své vlastní existence.

Rostliny se od lidí a vnímajících mimo-lidských zvířat kvalitativně liší v tom, že i když jsou rostliny zjevně živoucí, nevnímají. Rostlina může reagovat na sluneční svit a ostatní stimuly, ale to neznamená, že rostliny jsou vnímající. Pokud pomocí drátu přivedeme elektrický proud ke zvonku, zvonek zazvoní. Ale to neznamená, že zvonek je vnímající. Rostliny nemají nervový systém, benzodiazepinové receptory ani žádné z charakteristik, které spojujeme s vnímáním. A toto všechno, z vědeckého hlediska, dává smysl. Proč by si rostliny vyvinuly schopnost vnímání, když nemůžou udělat nic v reakci na své ničení? Pokud byste se rostliny dotkli plamenem, rostlina by nemohla utéct; zůstala by stát a hořela. Pokud byste se plamenem dotkli psa, udělal by přesně to co vy — naříkal by bolestí a snažil se dostat od ohně pryč. Vnímání je charakteristika, která se u jistých bytostí vyvinula proto, aby jim umožnila přežít tím, že utečou od poškozujícího stimulu. Vnímání by rostlinám v ničem neposloužilo — rostliny nemůžou „utéct“.

Zadruhé, pokud by se někdo opravdu strachoval o vykořisťování rostlin, měl by také uznat, že tím, že jí živočišné produkty, spotřebovává více rostlin než by spotřebovával jedením těch rostlin přímo. Je totiž třeba několik kilo rostlin k tomu, aby se vyprodukovalo kilo svaloviny (tj. budoucího takzvaného „masa“ – pozn. překl.).

Ale abychom nebyli vůči zmíněným „autoritám“ úplně cyničtí — světlá výjimka se našla:

„Zvířata jsou na rozdíl od rostlin a některých forem nižších živočichů cítící bytosti a jejich bolest není příliš odlišná od naší.“ – Petr Dvořák

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s