Kastrace kocoura

Přátelé získali kocoura a přemýšleli, jestli ho v zájmu kocourova delšího života vykastrovat, případně jestli ho držet doma nebo venku nebo tak nějak napůl. Následuje můj pohled, který jsem jim poslal:

Krátká verze toho, k čemu jsem dospěl já: Nekastrovat a nesterilizovat. Nedržet doma. Přikrmit, když se vrátí a projeví zájem být krmen.

A teď delší verze.

Z vlastní zkušenosti nevím, jak podobnou situaci se zachráněným či jinak získaným zvířetem řeší ti, kteří se starají o větší množství zvířat, nebo jak dopadají nekastrovaní kocouři se svobodou pohybu. Jediné čím můžu přispět je úvaha.

Pokud jako vegan a anarchista mám být nenadřazený nad mimo-lidským zvířetem, musím přijmout fakt, že nemůžu provést úkon, který daného tvora nenávratně ovlivní, aniž bych získal jeho či její vědomý souhlas. Protože kocourovi je pravděpodobně nemožné vysvětlit výhody kastrace/sterilizace bude nutné nechat kocourův život kocourovi. Pokud bych se na povrchní úrovni vtělil do kocoura a položil si dané otázky, musel bych si odpovědět: Ne, nechci být ani kastrován ani strávit život v betonové kostce. Zjevná námitka je, že kocour nevidí výhody, které mu to přinese: delší a klidnější život, dostatek stravy a lásky dvounoháčů. Nejsou to ale specificky lidská kritéria? A abych to zúžil, specificky Západní kritéria jedné společenské vrstvy, podle kterých se hodnotí společenský wellfare? Jaká jsou kocouří kritéria úspěchu a dobrého života? Co když je na prvním místě zplození potomků, pak volný pohyb, ale délka života a život bez nebezpečenství, irelevantní kritéria? Já nevím.

Vím jen, že kocour není bílý křesťanský heterosexuální středostavovský muž, a proto nemámě právo mu jeho hodnoty vštěpovat. Stejně tak nemáme právo starým amazonského kmene Šuarům nařizovat, aby nepáchali dobrovolnou sebevraždu tím, že natřeni agávovým sirupem si lehnou do pralesa, kde je druhého dne sežerou mravenci, a místo toho je odvezli do okresního města do starobince.

Je mi líto, že kocour bude domů chodit rozdrásaný, možná ho přejede auto, pošlou na něho psa, ale stejně tak by mi bylo líto kocoura z deprese si pletoucího oprátku a považujícího vaše podpaží za vagínu. Taky mi bude líto vás dvou, pokud přijdete o kocouřího společníka.

Poslední informace, kterou o kocourovi mám, je že nebude vykastrován a bude moci pobývat venku. Přeju mu hodně zdaru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s